Jezero Inle - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Rangún

Barma

Jezero Inle

Jezero Inle je sladkovodní jezero ležící nedaleko města Nyaungshwe. Jedná se o druhé největší jezero v Barmě s rozlohou cca. 116 km². Jezero leží v nadmořské výšce 880 m. V období sucha je průměrná hloubka jezera  2,1 m, nejhlubší místo má 3,7 m. Během období dešťů se může zvýšit až o 1,5 m.

Na pobřeží a ostrovech žije asi 70 000 obyvatel. Inthové jsou velmi pracovití. Jejich charakteristickým znakem jsou loďky s plochým  dnem, které  pohánějí tak, že jednou nohou stojí na zádi a druhou mají "ovinutou" kolem vesla.

Kromě rybaření se Inthové živí pěstováním pestré škály květin, zeleniny a ovoce po celý rok.  Mnohé z těchto plodin se pěstují na plovoucích zahradách, které jsou tvořeny bažinami, půdou a vodními hyacinty, což dohromady vytváří neuvěřitelně úrodnou pevnou masu, připevněnou ke dnu jezera bambusovými tyčemi.

Phaung Daw Oo Paya

Chrám Phaung Daw Oo Paya patří mezi nejposvátnější chrámy státu Shan. Uprostřed chrámové budovy se nachází 5 malých Buddhových soch obalených tlustými nánosy zlatých plátků. Čtyři sošky se během významného svátku Phaung Daw Oo festival plaví 18 dů po jezeře od vesnice k vesnici.
Vedlu chrámu pak stojí pozlacená loď Karaweik.

burmainleLake216KaraweikPhaung Daw Oo Payabarmamyanmarshanjezero inleŠanský státjezero