Mandalay - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Rangún

Barma

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a poslední královské město. Leží 716 kilometrů severně od Yangonu na břehu řeky Iravadí.

Král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung,  Mandaly založil roku 1857. V roce 1861 sem přesunul i hlavní město z nedaleké Amarapury. Podle myanmarské tradice byl nový palác postaven převážně z rozebraných dřevěných staveb předchozího paláce v Amarapuře. Období slávy města bylo krátké, v roce 1885 byla Mandalaj obsazena Brity. Král Thibaw byl se svou neblaze proslulou královnou vyhnán do exilu a "střed vesmíru" nebo "zlaté město", jak se městu říkalo, se stalo pouze další základnou  britského impéria.

Klášter Atumashi Kyaung

Klášter Atumashi Kyaung
byl v roce 1996 přestavěn při zneužití nucených prací. Klášter nechal postavit král Mindon v roce 1857, ve stejnou dobu jako Kuthodaw, jako tradiční barmskou klášterní dřevěnou stavbu na zděných základech, ale namísto obvyklé víceúrovňové střechy měla budova zmenšující se terasy. V klášteře Atumashi byla kdysi umístěna slavná socha Buddhy oděná v královském hedvábí a s obrovským diamantem zasazeným do čela, který byl ukraden po obsazení Mandalay Brity roku 1885. O pět let později zachvátil klášter požár a veškerý obsah byl zničen, včetně kompletní sady Tripitaky v týkových schránkách.

mandalayKlášter Atumashi KyaungBarmaMyanmarmandalay hillbuddhabuddhismus