Mandalay - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Rangún

Barma

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a poslední královské město. Leží 716 kilometrů severně od Yangonu na břehu řeky Iravadí.

Král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung,  Mandaly založil roku 1857. V roce 1861 sem přesunul i hlavní město z nedaleké Amarapury. Podle myanmarské tradice byl nový palác postaven převážně z rozebraných dřevěných staveb předchozího paláce v Amarapuře. Období slávy města bylo krátké, v roce 1885 byla Mandalaj obsazena Brity. Král Thibaw byl se svou neblaze proslulou královnou vyhnán do exilu a "střed vesmíru" nebo "zlaté město", jak se městu říkalo, se stalo pouze další základnou  britského impéria.

Mahamuni Paya

Mahamuni Paya je jedna z nejuctívanějších buddhistických svatyní v Barmě. Je známá také jako Payagyi neboli Velká pagoda, či Rakhaing Paya. Tuto zlatou a karmínovou stúpu nechal původně postavit král Bodawpaya v roce 1784.
Svatyně byla v roce 1884 zničena požárem a její současný vzhled je tedy poměrně nový.
Pagoda je slavná díky velmi uctívané soše Buddhy Mahamuni, která byla v roce 1784 ukořistěna ve městě Mrauk U. Socha byla pravděpodobně odlita již v prvním století n.l., přestože mnoho obyvatel státu Rakhaing věří, že pochází z doby legendární návštěvy Buddhy v roce 554 př.n.l. Čtyři metry vysoká sedící socha je odlita z bronzu, ale za mnoho let ji tisíce oddaných Buddhistů pokrylo 15 cm silnou vrstvou zlatých lístků.
Vystoupit na plošinu k soše Mahamuni a přidat zlatý lístek je dovoleno pouze mužům.

mandalayMahamuni PayaPayagyiRakhaing PayaMahamuniBarmaMyanmarmandalay hillbuddhabuddhismus