Mandalay - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Rangún

Barma

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a poslední královské město. Leží 716 kilometrů severně od Yangonu na břehu řeky Iravadí.

Král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung,  Mandaly založil roku 1857. V roce 1861 sem přesunul i hlavní město z nedaleké Amarapury. Podle myanmarské tradice byl nový palác postaven převážně z rozebraných dřevěných staveb předchozího paláce v Amarapuře. Období slávy města bylo krátké, v roce 1885 byla Mandalaj obsazena Brity. Král Thibaw byl se svou neblaze proslulou královnou vyhnán do exilu a "střed vesmíru" nebo "zlaté město", jak se městu říkalo, se stalo pouze další základnou  britského impéria.

Kuthodaw Paya

Kuthodaw Paya je často přezdívána jako "největší kniha světa" kvůli 729 mramorovým deskám. Na deskách je vytesán text všech 15 knih Tripitaky, každá z desek je uložena v malé stupě.

Stavba pagody začala krátce po založení Mandalay, roku 1857. Pagoda Kuthodaw připomíná nedalekou pagodu Sandamuni, ve která jsou také velké zedi a stovky popsaných mramorových desek.

mandalay103Kuthodaw Payanejvětší kniha světastúpazediBarmaMyanmarmandalay hillbuddhabuddhismus