Mandalay - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Rangún

Barma

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a poslední královské město. Leží 716 kilometrů severně od Yangonu na břehu řeky Iravadí.

Král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung,  Mandaly založil roku 1857. V roce 1861 sem přesunul i hlavní město z nedaleké Amarapury. Podle myanmarské tradice byl nový palác postaven převážně z rozebraných dřevěných staveb předchozího paláce v Amarapuře. Období slávy města bylo krátké, v roce 1885 byla Mandalaj obsazena Brity. Král Thibaw byl se svou neblaze proslulou královnou vyhnán do exilu a "střed vesmíru" nebo "zlaté město", jak se městu říkalo, se stalo pouze další základnou  britského impéria.

Klášter Bagaya

Jméno Bargaya je Monské slovo a doslovně znamená Khayebin Kyaung. Klášter byl postaven na jihozápadě města Inwae v roce 1593. Současná podoba pochází z roku 1834, kdy byl klášter po rozsáhlém požáru kompletně postaven z týkového dřeva. Zajímavostí je, že stojí na 267 týkových sloupech, z nichž největší jsou dlouhé 18 metrů a obvodem 2,7 metru.
Na malé tabulce u vchodu je barmsky napsáno: "Vstupujte bez obuvi, pokud se bojíte horké podlahy, můžete zůstat doma" :)

mandalayKlášter Bagayateakové dřevoklášterbuddhismusBarmaMyanmarmandalay hillbuddha