Mandalay - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Rangún

Barma

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a poslední královské město. Leží 716 kilometrů severně od Yangonu na břehu řeky Iravadí.

Král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung,  Mandaly založil roku 1857. V roce 1861 sem přesunul i hlavní město z nedaleké Amarapury. Podle myanmarské tradice byl nový palác postaven převážně z rozebraných dřevěných staveb předchozího paláce v Amarapuře. Období slávy města bylo krátké, v roce 1885 byla Mandalaj obsazena Brity. Král Thibaw byl se svou neblaze proslulou královnou vyhnán do exilu a "střed vesmíru" nebo "zlaté město", jak se městu říkalo, se stalo pouze další základnou  britského impéria.

Královský palác

Královský palác je obklopen hradbami dlouhými 3,2 km a vysokými 8 metrů, je obehnán vodním příkopem širokým 70 m. Pro návštěvníky je určen pouze východní vstup.
Původní palác byl víc než jen obytnou královskou čtvrtí, byl opevněným městem uprostřed Mandalaje. Žili zde pouze dva barmští králové - Mindon Min, který palác v roce 1857 nechal postavit, a král Thibaw, který zde žil do obsazení města Brity v roce 1885.
Na konci druhé světové války v roce 1945, po urputných bojích, zachvátil královský palác požár a zcela jej zničil. Z původního paláce se zachovaly pouze mohutné hradby a vodní příkop. Na základech paláce pak byl postaven rekonstruovaný palác a několik zděných budov.

mandalayKrálovský palácBarmaMyanmarmandalay hillbuddhabuddhismus