“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Bangkok je hlavním ,a s jedenácti miliony obyvatel, i největším městem Thajského království. Obvykle se jeho jméno v češtině zkracuje na pouhý Bangkok, avšak Thajci používají oficiální jméno Krung Thep Maka Nakhon nebo jen Krung Thep. Celý název, nejdelší na světě, je “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit” (česky Město andělů, velké město a sídlo Buddhy, nedobytné město boha Indry, velké hlavní město světa vyzdobené devíti cennými drahokamy, bohaté na mocné královské paláce, které se rovnají nebeskému domovu boha, město, které bylo darováno Indrou a postaveno Višnou).

Bangkok je jedním z nejvíce kosmopolitních měst Asie s mnoha velkolepými chrámy, paláci, vodními kanály, vzrušující trhy a bohatým nočním životem. V Bangkoku si každý návštěvník může najít co ho zajímá.

Po mnoho let byl Bangkok jen malou obchodní stanicí a přístavem na břehu řeky Chao Phraya, dokud se zakladatel dynastie Chakri, král Ráma I., nerozhodl roku 1782 přemístit sem hlavní město siamské říše.


Historie

Celá historie Bangkoku je přímo spjatá s dynastií Chakri, která vládne v Thajsku až do dnešních dnů. Když byl v roce 1782 korunován Ráma I., jedním z jeho prvních rozhodnutí bylo zřízení nového hlavního města. Často se mylně uvádí, že Ráma I. založil Bangkok jako hlavní město, ale tím v této době bylo Thonburi, dnešní čtvrť na levém břehu řeky Chao Phraya. Bangkok jako osada na pravém břehu řeky byla známá již několik set let před tím a byla i častou zastávkou evropských obchodníků na jejich cestě do Ayutthayi. Oddělování Thonburi a Bangkoku není zcela správné. Král Taksin zvolil Thonburi za své hlavní město, ale svůj palác a všechny další hlavní stavby nechal postavit na pravém břehu řeky, tedy v Bangkoku. Taksinovým záměrem bylo mít řeku, protékající hlavním městem a ne mimo něj. Poučil se z tragédií po útoku Barmských armád na Ayutthayu v roce 1767. Chtěl mít únikovou cestu po řece Chao Phraya pro civilní obyvatele a vojáky.

Když se Chao Phaya Chakri stal Thajským králem, nebyla už barmská hrozba nijak významná. Siam se stal znovu silným a schopným vyrovnat se se barmské říši. Ráma I. již nemyslel na snadnou únikovou cestu, ale na silnou obranu. V případě útoku na hlavní město neměl v plánu jej opustit, ale v případě útoku ho chtěl bránit. Z tohoto pohledu sloužila řeka protékající městem jako bezpečený vstupní bod. Proto se rozhodl zanedbávat západní stranu, kterou bylo Thonburi a místo toho koncentroval vše důležité na východní stranu. Toto zahrnovalo samozřejmě nejdříve ze všeho jeho vlastní palác.

Aby získal místo pro nový palác bylo nutno přesídlit čínskou osadu na východním břehu. Ta byla přesunuta asi tři kilometry na jih do oblasti později známé jako Sampheng. Číňané žijí v této oblasti dodnes a Sampheng Road je dnes slavná čínská nákupní oblast (poté co to byla po mnoho desetiletí pochybnou čtvrťí ).

Bangkok

29
51
25
10