Královský nebo též Velký palác je nejpopulárnější bangkokskou turistickou atrakcí. Královský palác je komplex budov, které byly postaveny v samém centru Bangkoku. Palác byl sídlem thajských (siamských) králů od roku 1782, kdy se sem přestěhoval král se svým dvorem, až do roku 1925. Současný král Bhumibol Adulyade (Ráma IX) obývá rezidenci v Chitralada paláci, ale královský palác využívá pro oficiální události, které se zde konají v průběhu celého roku.
Stavba paláce započala 6. května 1782 na pokyn krále Buddha Yodfa Chulaloke (Ráma I.), zakladatelem dynastie Chakri, když se rozhodl přestěhovat hlavní město z Thonburi do Bangkoku. V průběhu staletí přibylo v paláci mnoho nových staveb a budov, zejména za vlády krále Chulalongkorna (Ráma V.). Na začátku 20. století vyrostly v paláci velmi moderní paláce Dusit (postavený roku 1903) a palác Phaya Tha z roku 1909.
Roku 1925 se královská rodina spolu s úředníky odstěhovala z paláce do jiných rezidencí v Bangkoku. Po zrušení absolutistické monarchie v roce 1932 se z paláce odstěhovali i poslední vládní úředníci.
Svým tvarem je královský palác obdélník o ploše 218 400 čtverečních metrů a nachází se břehu řeky Chao Phraya v samém srdci ostrova Rattanakosin.
Wat Phra Kaew
Wat Phra Kaew nebo Wat Phra Si Rattana Satsadaram je nejposvátnějším budhistickým chráme ze všech thajských chrámů. Postaven byl roku 1784. Chrámu dominuje slavná soška, z jadelitu (ne smaragdu), nefritového buddhy, který je uctíván jako symbol Thajska. Podle legendy byla soška vyrobena v Indii roku 49 před naším letopočtem, poté soška putovala přes Sri Lanku, Kambodžu až do Siamu (Thajska).
V roce 1434 uhodil blesk do chrámu Wat Phra Kaeo v Chiang Rai. V rozvalinách čedí (stúpa) byla nalezena socha buddhy pokrytá zlaceným štukem. Po 3 měsících se z buddhova nosu odloupl kousek sádry a lidé shledali, že socha je vyhotovená z jednoho obrovského drahokamu.
Když se o tom dověděl král z Chiang Mai vyslal armádu slonů, aby sochu přivezla. Zvířata, na kterých byla soška naložena ovšem náhle po cestě odmítla pokračovat, ať se je snažili sebevíc pobízet. V důsledku toho se muslit vrátit do Lampangu. V dalším století se soška několikrát stěhovala, až ji v roce 1552 při jednom válečném tažení ukradli Laosané a umístili do chrámu Wat Phra Kaeo ve Vientianu. Odtud ji v roce 1778 do Thajska vrátil při odvážné vojenské operaci generál Chao Phraya Chakri (pozdější král Ráma I.) a umístil do chrámu Wat Arun, odkud byla 5.března 1785 při velkém procesí po řece přenesena na nové místo v Královském paláci.
Socha smaragdového buddhy, není jediná, kterou můžete v chrámu vidět. Před jeho vchodem se nalézá socha čínské bohyně milosrdenství, Kuan Im, a dvě sochy krav. Krávy představují rok narození krále Ráma I. Po obvodu celého komplexu, který měří 2 kilometry, pak můžete vidět 178 nástěnných maleb. Ty představují thajskou verzi indického eposu Rámájana, Ramakian. Další zajímavostí jsou obří sochy strážců Yaksha, kteří hlídají vchod do chrámu.