“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Wap Pho

Chrám Wat Pho (někdy nazýván Wat Po), je budhistický chrámový komplex v centru Bangkoku. Leží na ostrově Rattanakosin přímo vedle Královského paláce. Celý oficiální název chrámu zní Wat Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharn Wat Pho

Wat Pho i jedním z největších a nejstarších chrámů v Bangkoku. Domov v chrámu našlo více jak tisíc soch budhů, včetně jednoho z největších ležících budhů, který na délku měří 46  a na výšku 15 metrů. Celý chrámový komplex rozděluje ulice Chetuphon na severní a jižní část.

Větší severní část phutthawat je otevřená všem návštěvníkům a jsou v ní nejkrásnější budovy včetně chrámu s ležícím Buddhou. Jeho poloha znázorňuje umírajícího Buddhu v pozici, kdy dosáhl nirvány. Socha byla zhotovena v 19. století za vlády Rámy III. z cihel překrytých lakem, sádrou a plátkovým zlatem. Chodidla jsou ozdobena perleťovými intarziemi se 108 znameními Buddhy. V jižní části chrámu zvané sankhawat se pak nachází příbytky mnichů  a žáků zdejší chrámové školy. 

Zdejší škola je považována za první veřejnou univerzitu v Thajsku. Studenty zde vzdělávají nejen v oblasti náboženství, ale i ve vědě, literatuře a umění. V roce 1955 zde založili školu tradiční medicíny. Dnes zde nabízejí kurzy lekářství, farmacie, porodní asistenství a thajských masáží.

Celý chrám je obehnán vysokými zdi, ve kterých je celkem 16 bran, ale jako turista můžete vstoupit jen dvěma. Vstupy chrání sochy čínských bojovníků (tyto sochy původně sloužily jako zátěž na lodích). Uvnitř chrámu se pak nachází 91 malých věžiček tzv. chedis (někdy též stúpa), čtyři veliké věže, dvě zvonice a nespočet malých svatyní. Architektonicky jsou věže a budovy různorodé, tak jak se v průběhu staletí stavěly. 

  • No Comments