Mandalay - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Rangún

Barma

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a poslední královské město. Leží 716 kilometrů severně od Yangonu na břehu řeky Iravadí.

Král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung,  Mandaly založil roku 1857. V roce 1861 sem přesunul i hlavní město z nedaleké Amarapury. Podle myanmarské tradice byl nový palác postaven převážně z rozebraných dřevěných staveb předchozího paláce v Amarapuře. Období slávy města bylo krátké, v roce 1885 byla Mandalaj obsazena Brity. Král Thibaw byl se svou neblaze proslulou královnou vyhnán do exilu a "střed vesmíru" nebo "zlaté město", jak se městu říkalo, se stalo pouze další základnou  britského impéria.

Maha Aung Mye Bon Zan Monastery

Zděný klášter, známý také jako Ok Kyaung nebo Me Nu Ok Kyaung, nechala v roce 1822 postavit královna Meh Nu pro vrchního královského opata jménem U Bok. Kláštery bývaly obvykle stavěny ze dřeva výjimečná zděná konstrukce předurčila klášteru odolnost proti přírodním vlivům. Klášter byla však velmi poničen při zemětřesení v roce 1838, ale v roce 1872 ji nechala opravit jedna z královen krále Mindona.

mandalayMaha Aung Mye Bon Zan MonasteryMe Nu Oak KyaungBarmaMyanmarmandalay hillbuddhabuddhismus