Mandalay - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Rangún

Barma

Mandalay

Mandalay je druhé největší město Barmy a poslední královské město. Leží 716 kilometrů severně od Yangonu na břehu řeky Iravadí.

Král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung,  Mandaly založil roku 1857. V roce 1861 sem přesunul i hlavní město z nedaleké Amarapury. Podle myanmarské tradice byl nový palác postaven převážně z rozebraných dřevěných staveb předchozího paláce v Amarapuře. Období slávy města bylo krátké, v roce 1885 byla Mandalaj obsazena Brity. Král Thibaw byl se svou neblaze proslulou královnou vyhnán do exilu a "střed vesmíru" nebo "zlaté město", jak se městu říkalo, se stalo pouze další základnou  britského impéria.

U Beinův most

U Beinův most je 1,2 km dlouhý týkový most pro pěší vedoucí přes mělké jezero Taungthaman. I přes své stáří, více jak 150 let, je dennodenně využíván jak místními tak turisty.
Historické prameny tvríd, že most je pojmenován podle starostovi Amarapury U Beinovi.
Většina sloupů je původních, některé však byly v nedávné době nahrazeny betonovými bloky a v roce 2005 prošel most další necitlivou úpravou, kdy byla napříč přes sloupy přibita prkna

mandalayU Beinův mostteakový mostmostTaungthamanBarmaMyanmarmandalay hillbuddhabuddhismus