Švedagonská pagoda (barmsky ရွှေတိဂုံဘုရား) je nejznámější pagodou a symbolem Rangúnu, potažmo celé Barmy.
Velká zlatá kupole se tyčí do výšky 99 m nad základy. Podle legendy je tato stúpa, která je jednolitá zedi (stúpa je monument ve tvaru zvonu), 2500 let stará, ale archeologové soudí, že původní stúpa byla postavena Mony někdy mezi 6. a 10. stol. n. l.
Do pagody vedou čtyři kryté vchody, z každé světové strany jeden. Z jižní a severní strany vedou nahoru výtahy, ze západní strany vyvezou návštěvníky eskalátory a jen z východní strany vedou tradiční schody. Jižní vchod pak stráží i dvě devítimetrové sochy chinthe (legendární napůl lvi, napůl draci).
Ve Švedagonu nestojí jen jedna obří zářivá, zlatá, zedi Kolem hlavní je postaveno množství menších zedi, soch, svatyň, chrámů, obrazů a tazaung. Zářivá zlatá barva hlavní stupy ovšem vše kolem zjasňuje a zvětšuje.
Hlavní stúpa je postavena na plošině obvyklým způsobem. Podstavec základní plošiny je vysoký 6,4 m. Na této zvýšené plošině stojí čtyři větší stúpy vyznačují čtyři základní směry, čtyři střední stupy jsou umístěny do čtyř rohů čtvercové plošiny a 60 malých staveb je nastavěno po obvodu plošiny.
Na této základně jsou nejprve postaveny 3 terasy, na nich osmiúhelníkové terasy a nakonec 5 kruhových podstavců.
Na vrcholu stúpy jsou ramena zvonu. Ta jsou zdobena 16 "květinami". Na vrcholu zvonu je umístěna "obrácená mísa" - další tradiční architektonický prvek doplňující stúpy. Nad ní je římsa a na samém vrcholu 2 prstence okvětních plátků lotosu, v jednom prstenci jsou otočeny dolů, druhá sada je obrácena vzhůru. Vše korunuje poupě banánového květu kryté ozdobným deštníkovitým prvkem hti. Podobně jako lotosové okvětní plátky i poupě je pokryto plátky zlata, kterých je dohromady 13 153 a každý má plochu 30 cm². Nižší prvky stúpy jsou pokryty lístkovým zlatem. Hti má sedm stupňů, je vyrobena ze železa a opět ji pokrývá zlato. I bez různých zvonů, které jsou zde zavěšeny, váží hti hodně přes tunu. Na vrcholu stúpy je korouhvička točící se ve větru, pokrytá zlatými a stříbrnými plátky a posázená 1100 diamanty o celkové váze 278 karátů a dalšími 1383 drahými kameny. Na samém vrcholu lopatky korouhvičky je umístěna diamantová sféra - dutá zlatá koule posázená 4351 diamanty o celkové váze 1800 karátů, kterou korunuje obří 76karátový diamant.