“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

La Paz

La Paz (oficiálně známý jako Nuestra Señora de La Paz, česky: "Mír"), v ajmarském jazyce nazývany Chuqi Yapu (Chuquiago), je sídlem vlády Plurinacionálního státu Bolívie. S odhadovaným počtem 816 044 obyvatel v roce 2020 je La Paz třetím nejlidnatějším městem Bolívie . La Paz, ležící mezi 3 250 a 4 100 metry nad mořem, je nejvyšším hlavním městem světa.

Střed města leží v hlubokém širokém kaňonu tvořeném řekou La Paz (Choqueyapu). Město leží asi 430 metrů pod úrovní náhorní plošiny Altiplano, která poskytuje určitou ochranu před studenými větry z horských vrcholů. Populační růst od druhé poloviny 20. století rozšířil město po stěnách kaňonu až k okraji Altiplana. La Paz byl nejlidnatějším městem Bolívie až do přelomu 21. století, kdy jej předstihlo Santa Cruz.

Město bylo založeno roku 1548 jako Nuestra Señora de La Paz („Naše paní míru“) conquistadorem kapitánem Alonsem de Mendozou na místě vesnice Inků a v roce 1825 bylo přejmenováno na La Paz de Ayacucho, na památku poslední rozhodující bitvy ve válkách za nezávislost. Sídlo národní vlády bylo v La Paz zřízeno roku 1898, ale hlavním ústavním, a sídlem nejvyššího soudu, zůstalo město Sucre. La Paz je sídlem výkonné a zákonodárné moci.

La Paz je také významným kulturním centrem Latinské Ameriky. Nachází se zde několik památek patřících do koloniálních dob, například kostel v San Francesco, Metropolitní katedrála, Plaza Murillo a Jaén Street. Město je proslulé i svými jedinečnými trhy, zejména  čarodějnickým trhem  (El Mercado de las Brujas), a svým pulzujícím nočním životem. Jeho neobvyklá geografická poloha nabízí jedinečné výhledy na město, ale i na pohoří And z mnoha přírodních rozhleden. La Paz je také domovem největší městské sítě lanovek na světě zvané Mi TelefericoV květnu 2015 byl La Paz zapsán mezi sedm nových divů světa v kategorii měst.

  • No Comments