“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Medugorje

Medjugorje nebo Međugorje je obec nacházející se v západní částí Bosny a Hercegoviny, asi 25 km jihozápadně od Mostaru a nedaleko hranic s Chorvatskem.

Jméno Medjugorje doslovně znamená mezi dvěma kopci. Leží v nadmořské výšce 200 metrů nad mořem a má mírné středomořské klima. Ve městě převládájí chorvatští katolíci, jejichž populace dosahuje 4000 obyvatel.

Medjugorje je součástí obce Čitulk. Od roku 1981 je oblíbeným cílem náboženských poutí. V tomto roce se rozšířila světem zpráva o zjevení Panny Marie šesti místním dětem. 

Děti měli vidět Pannu Marii ("Naše Paní z Medjugorje " nebo "Pannu Marie Královnu Míru "). První slova, která podle mladých vizionářů Panna Marie řekla světu, byla: „Mír, mír, mír - a jenom mír! Mír musí zavládnout mezi člověkem a Bohem a též mezi lidmi!“ (26. června 1981). 

Díky zjevení Panny Marie se Medjugorje proměnil v rušné katolické poutní místo, které stále roste i navzdory tomu, že Vatikán stále neuznal legitimitu zjevení Panny Marie.  Medjugorje je dnes třetí nejvýznamnějším místem zjevení (hned po francouzských Lurdech a portugalské Fatimě) s každoroční návštěvou více jak milionu návštěvníků.

V centru města stojí dvouvěžový kostel sv. Jakuba z roku 1969. V zahradě za kostelem pak stojí pět metrů vysoká socha ukřižovaného Krista. Socha občas "zázračně" vylučuje z pravého kolena bezbarvou tekutinu.

  • No Comments