“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Hirošima

Tokio

Kjóto

Hirošima

Hirošima (japonsky: 広島市) je přístav, sídelní město prefektury Hirošima a největší město regionu Čúgoku na západě největšího japonského ostrova Honšú. Má 1,14 milionu obyvatel (odhad z roku 2005). Etymologicky je slovo Hirošima složeno ze slova široký (hiro) a ostrov (šima), tedy široký ostrov.

Jméno Hirošima bylo poprvé použito v roce 1589, původně pro oblast pod stejnojmenným hradem, který nechal postavit místní vládce Terumoto Móri, který z něj udělal své hlavní sídlo po opuštění hradu Kōriyama.

Městem se Hirošima stala až roku 1889. Od konce 19. století byla modernizována, v první polovině 20. století se pak rozrostla ve významné středisko těžkého průmyslu. Těžký průmysl s důrazem na zbrojní průmysl, byl ve  dvacátých a třicátých letech 20. století typický pro expanzivní politikou Japonska.

Během druhé světové války, se díky výhodné poloze v říční deltě se stal hirošimský přístav útočištěm válečného námořnictva. Nedaleko Hirošimy, v přístavu Ujina, nacházelo jedno ze čtyř hlavních vojenských velitelství japonského námořnictva. 

Za 2. světové války byla Hirošima pro svůj výskyt vojenských zařízení, přístavu, letiště a dalších strategických míst častým cílem útoků amerických letadel a nakonec byla vybrána jako cíl pro shození atomové bomby Little Boy. Stalo se tak 6. srpna 1945 v 8:15 ráno. Bombu shodil bombardér Boeing B29, pojmenovanýEnola Gay, z výšky 580 metrů. Hirošima se stala prvním městem v historii lidstva, na nějž dopadla atomová bomba. Hned při explozi zahynulo 80 tisíc lidí a bylo zničeno 70 tisíc domů. Obyvatel Hirošimy v té době byl okolo 350 tisíc. Explozí bylo zničeno 70 % budov a 7 % poškozeno. Na následky zranění a nemoci z ozáření zemřelo ještě v témže roce dalších 60 tisíc lidí. Celkový počet obětí je odhadován mezi 90 až 166 tisíci.


  • No Comments