Hirošima - Filip Šubrt Photo

“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Hirošima

Tokio

Kjóto

Hirošima

Hirošima (japonsky: 広島市) je přístav, sídelní město prefektury Hirošima a největší město regionu Čúgoku na západě největšího japonského ostrova Honšú. Má 1,14 milionu obyvatel (odhad z roku 2005). Etymologicky je slovo Hirošima složeno ze slova široký (hiro) a ostrov (šima), tedy široký ostrov.

Jméno Hirošima bylo poprvé použito v roce 1589, původně pro oblast pod stejnojmenným hradem, který nechal postavit místní vládce Terumoto Móri, který z něj udělal své hlavní sídlo po opuštění hradu Kōriyama.

Městem se Hirošima stala až roku 1889. Od konce 19. století byla modernizována, v první polovině 20. století se pak rozrostla ve významné středisko těžkého průmyslu. Těžký průmysl s důrazem na zbrojní průmysl, byl ve  dvacátých a třicátých letech 20. století typický pro expanzivní politikou Japonska.

Během druhé světové války, se díky výhodné poloze v říční deltě se stal hirošimský přístav útočištěm válečného námořnictva. Nedaleko Hirošimy, v přístavu Ujina, nacházelo jedno ze čtyř hlavních vojenských velitelství japonského námořnictva. 

Za 2. světové války byla Hirošima pro svůj výskyt vojenských zařízení, přístavu, letiště a dalších strategických míst častým cílem útoků amerických letadel a nakonec byla vybrána jako cíl pro shození atomové bomby Little Boy. Stalo se tak 6. srpna 1945 v 8:15 ráno. Bombu shodil bombardér Boeing B29, pojmenovanýEnola Gay, z výšky 580 metrů. Hirošima se stala prvním městem v historii lidstva, na nějž dopadla atomová bomba. Hned při explozi zahynulo 80 tisíc lidí a bylo zničeno 70 tisíc domů. Obyvatel Hirošimy v té době byl okolo 350 tisíc. Explozí bylo zničeno 70 % budov a 7 % poškozeno. Na následky zranění a nemoci z ozáření zemřelo ještě v témže roce dalších 60 tisíc lidí. Celkový počet obětí je odhadován mezi 90 až 166 tisíci.


Mírový památník dětí

Tento památník byl postaven na památku Sadako Sasaki a tisíce dalších nevinných dětí, které zemřely v důsledku atomového výbuchu. Sadako byla dvouletá holčička, která přežila výbuch, ale po deseti letech zemřela na leukémii. Při svém léčení začala skládat papírové origami, jeřáby. Sadako věřila, že pokud se jí povede složit z papíru tisíc jeřábů – japonského symbolu zdraví a dlouhého života – nakonec se vyléčí. Proto na vrcholu památníku stojí dívka držící v rukou jeřába

Mírový památník dětípamátníkSadako SasakHirošimaJaponskoHonšúlittle boyPamátník Mírumíratomová bomba