“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Chrám Sensó-dži

Chrám Sensó-dži  (浅 草 寺,známý jako chrám Asakusa Kannon) je buddhistický chrám v Asakuse. Je jedním z nejkrásnějších a nejoblíbenějších chrámů v Tokiu.

Legenda, která se váže k založení původního chrámu, který stával na tomto místě již od 7. století, vypráví příběh o bratrech, rybářích. Když se bratři vydali lovit na tokijskou řeku Sumidu, objevili ve svých sítích prý kromě ryb i malou, zlatou sošku buddhistické bohyně milosrdenství Kannon. V noci pak měli sen, ve kterém jim Kannon přikázala postavit na její počest chrám. Ten byl později několikrát přestavěn a svoji definitivní podobu získal na počátku 17. století. V roce 1923 bez větší úhony přečkal silné zemětřesení, ale bohužel se nevyhnul americkému bombardování za druhé světové války. Tím byl nenávratně zničen.

Po válce byl chrám znovu postaven tak, aby se co nejvěrněji podobal originálu. Zlatá soška bohyně milosrdenství je v jeho prostorách prý dodnes ukryta, ale je tak posvátná, že není dovoleno, aby ji kdokoliv z obyčejných smrtelníků spatřil. Údajně je vysoká pouhých 7,5 cm.

Impozantní vstup do chrámového areálu tvoří Brána hromu (Kaminarimon). Své jméno získala podle soch dvou hrozivě vyhlížejících strážných božstev – vpravo je to bůh větru Fudžin a vlevo bůh hromu Raidžin.

Za branou začíná chrámová ulička Nakamise-dóri. Na této ulici, dlouhé 250 metrů, stojí na 89 obchodů, kde můžete koupit nejrůznější suvenýry (kimona, vějíře, hudební nástroje či jen něco dobrého na zub). Obchody zde stojí již od počátku 18. století, avšak v květnu 1885 byly původní provozovatelé vyhnáni tokijskou radnicí. V prosinci téhož roku stánky zrekonstruovali v západním stylu. Další rekonstrukcí stánky prošly po velikém zemětřesení v roce 1923. Poslední stavební úpravy proběhly po druhé světové válce, kdy byla tato oblast vybombardována.

  • No Comments