“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Phnom Penh

Galleries

Královský Palác

Královský palác v Phnom Phenu je komplex budov, které slouží dodnes jako sídlo kambodžského krále. Plný název paláce v khmérštině zní Preah Barum Reachea Veang Chaktomuk Serei Mongko.

Královský palác v Phnom Phenu byl postaven teprve před sto padesáti lety (v roce 1866).V tomto  roce nechal král Norodom přestěhovat část královského dvora do nového paláce z města Oudong a z Phnom Phenu se stalo nové hlavní město od následujícího roku. V následujících desetiletích procházel palác mohutným stavebním boomem. Mnoho budov bylo postaveno, ale i zbouráno a nahrazeno modernějšími. Přestavbě se nevyhnuly ani Chanchhaya pavilon nebo Trůnní sál z roku 1870. Celý královský dvůr se kompletně přestěhoval až roku 1870. Je zajímavé, že až do roku 1873 nechránily palác žádné ploty nebo ochranné zdi.

Mnohé z budov královského paláce, obzvláště z tohoto období, bylo postaveno za použití tradičního khmérského architektonického stylu. Do tohoto stylu však tehdejší architekti dokázali zakomponovat typické prvky evropské architektury. Jednou z nejunikátnějších staveb z této doby je Napoleonův pavilon, který darovala Francie královské rodině roku 1876.

Do současné podoby nechal palác přestavě král Sisowath. Ten za své vlády nechal postavit v roce 1907 Phochani Hall, který byl slavnostně otevřen o pět let později. V letech 1913-1919 nechal zdemolovat několik budov a na jejich místa nechal rozšířit již stojící Chanchhaya Pavilion a Trůnní sál

Roku 1970 se v Kambodža po převratu stala na malou chvíli republikou a královský palác osiřel. Zpátky se sem král Sihanouk vrátil, do domácího vězení, roce 1975, kdy se moci zmocnili rudí khmérové.

V 90. letech se královský palác, díky štědrým zahraničním  dotacím, dočkal po letech chátrání mohutné rekonstrukce.

  • No Comments