“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Phnompenh

Baphuon

Baphuon leží v oblasti Angkor Thom, severozápadně od chrámu Bayon. Baphuon byl postaven v první polovině 11. století.  Chrám  je postaven jako tříúrovňová pyramidální stavba, která představuje horu Méru. Chrám postavil král Udayadityavarman II. a zasvětil ji hinduistickému bohovi Šiva. Tato stavba je archetypem tzv. "Baphounského stylu".

Základ chrámu je obdélník o rozměrech 120 metrů (východní a západní strana) x 100 metrů (severní a jižní), výška je 34 bez věže, s tou dosahuje výšky 50 metrů.

Na konci 15. století byl Baphoun přeměněn na budhistický chrám. Díky tomu se zde objevila 9 metrů vysoká a 70 metrů dlouhá socha ležícího budhy. Ta byla umístěna ve druhém patře a patrně kvůli ní byla zdemolována 8 metrů vysoká věž. Tato věž už nikdy nebyla dostavěna a chybí dodnes.

Chrám byl postaven na pískovém podloží. Díky obrovské hmotnosti a nestabilnímu podloží byla stavba nestabilní po celou historii. Veliká část se zhroutila v době, kdy sem byla instalována socha budhy v 15. stoeltí. Do 20. století se pak zhroutila větší část chrámu. Restaurátorské práce začali již v 60. letech 20. století. Díky nástupu rudých khmérů v 70. letech se práce musely přerušit. Chrám byl slavnostně znovu otevřen až v roce 2011.

  • No Comments