“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Phnompenh

Bayon

Bayon (Prasat Bayon) byl postaven za vlády krále Jayavarman VII na přelomu 12. a 13. století. Jako  ústřední budhistický chrám hlavního města - Angkor Thomu. Je umístěn přesně uprostřed tohoto čtvercového městského komplexu. Chrám Bayon je asi druhým nejznámějším chrámem hned po Angkor Watu a ročně ho navštíví miliony turistů.

Bayon je fascinující chrám, který ztělesňuje svým architektonickým pojetím drzost, tvůrčího génia a obrovské ego krále Jayavarman VII. V chrámu se nachází bezpočet chodeb, strmých schodišť a 54 věží ozdobených 216 obrovskými hlavami Avalokitéšvary (zbožštělého spasitele), někdy se též uvádí, že hlavy představují samotného krále Jayavarman VII.  Jayavarman VII. se z věží Bayonu dívá na svůj lid jako zbožštěný bódhisattva plný milosrdenství, jako bytost, jež se přiblížila dosažení nejvyšší moudrosti, avšak dobrovolně oddaluje své vysvobození ze strastného koloběhu životů, aby napomáhala druhým na cestě k nirváně. Někteří historici tvrdí, že v době výstavby chrámu byla khmérská říše rozděla do 54 provinicí, proto je zde 54 věží a král díky tomu do všech vidí. 

 Základní struktura chrámu je jednoduchá tříúrovňová. To značí, že chrám byl budován v několika fázích. Je to proto, že král Jayavarman VII. začal Bayon stavět už jako starý muž, a nikdy nevěřil, že dočká dokončení stavby za svého života. První dvě čtvercové úrovně jsou zdobeny basreliéfy, na rozdíl od Angkor Watu ovšem nezobrazují jen náboženské a válečné motivy, ale ukazují i všední život obyčejných khmérů

  • No Comments