“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Phnomphen

Galleries

Preah Khan

Chrám Preah Khan (česky královský meč), je chrám stojící v oblasti Angkoru, postavený ve 12. století králem Jayavarmanem VII na počest svého otce.  Preah Khan leží severovýchodně od Angkor Thomu a západně od Jayatataka baray, se kterou byl i propojen. V době největší slávy byl centrem mocné společnosti s více jak 100 000 úředníky a pracovníky.

Chrám  je plochý, pravoúhle symetricky orientovaný. Uprostřed téměř čtvercového půdorysu stojí buddhistická svatyně a kolem ní symetrii trochu narušují samostatné hinduistické chrámy, které však byly dobudovány později. Stejně jako jiné chrámy v Angkor Watu, Ta Prohm je Preah Khan velmi zničený dlouhodobým působením stromů a ostatní vegetace, která roste přímo ze zdí chrámu. 

V nedávné době, v 90. letech 20. století postihla chrám jedna z nejhorších katastrof. Vydali se sem hledači pokladů, kteří neváhali použít pneumatická kladiva nebo i bagry. Díky tomuto útoku se zhroutilo několik věží a rozpadlo několik zdí.

V ruinách chrámu se našla i vyřezávaná busta krále Jayavarmana, která je uložena v Národním muzeu, v hlavním městě Phnom Penh. Tělo sochy pak bylo objeveno až mnohem později. Obě části těla se pak po staletích setkali až v roce 1999.

  • No Comments