“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Phnompenh

Ta Keo

Pyramidový chrám Ta Keo postavil král Jayvarman V. Jako první z chrámů byl postaven z pískovce. Práce na chrámu byly záhajeny roku 975. Chrám Ta Keo se jmenoval i "Hemasringagiri" nebo-li " hora se zlatými špičkami", která představovala božskou horu Méru, která je osou světa a středem všech fyzických i subtilních dimenzí vesmíru.

Ta Keo je obrovský chrám, špičky jeho věží dosahují výšky 21,6 metrů, což z chrámu dělá jednu z nejvyšších staveb v Angkoru. Základy chrámy mají obdélníkový tvar 122 na 106 metrů. Tyto základy pak chránil vodní příkop, který měl rozměry 255 na 195 metrů.

Po smrti krále Jayvarman V. vznesl roku 1001, násilně, nároky na chrám nový král Suryavarman I. Práce na stavbě chrámu se zastavily právě když umělci začali vyřezávat dřevěné a kamenné dekorace. Důvod proč se práce na chrámu zastavily nejsou přesně známy. Nápis ale říká, že do chrámu udeřil blesk a to bylo bráno jako špatné znamení od bohů.

Král tento chrám z nepochopitelných důvodů daroval svému ministrovi jménem Yogisvara Pandita, který sloužil již předchozímu králi. Pandita využíval svatyně jen ve spodní části chrámu, protože nebylo zvykem, aby klanil stejné nebo dokonce vyšší úrovni než král.


  • No Comments