“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."
Ansel Adams .
Ta Prohm
Chrám Ta Prohm jihozápadně od chrámu East Mebon a na východ Angkor Thomu. Ta Prohm nechal postavit khmérský král Jayavarman VII, který khmérskou říši dobyl z rukou Chamů. Netřeba dodávat, že válka způsobila obrovské škody na chrámech a samotném městě Angkoru. Král Jayavarman VII. se rozhodl zrealizovat ambiciózní plán, zrekonstruovat a postavit nové chrámy v oblasti Angkoru. Ta Prohm se stal středobodem nového územního plánu. Stojí téměř v úplném středu hlavního města.
Podle dobových záznamů, které se dochovaly na kameně v klášteře, patřilo k chrámu 3140 vesnic. To zahrnovalo 79356 obyvatel, kteří ekonomicky podporovali chrám. Přímo v chrámu pak žilo 18 hlavních kněží, 2740 úředníků, 2202 asistentů a 615 tanečnic. Za zdmi chrámu se pak nacházelo i ohromné bohatství, které zahrnovalo sadu zlatého nádobí o váze 500 kg, 35 diamantů, 40620 perel, 4540 drahých kamenů, 876 závojů z Číny, 512 hedvábných postelí a 523 slunečníků.
Chrám byl ve své době znám Rajavihara (královský klášter). Chrám byl původně zasvěcen králově matce.
Konstrukce chrámu je typická pro khmérskou architekturu, plochá jednopatrová budova. Orientace chrámu, je jako většiny chrámu, na východ. Vnější stěny chrámu mají úctyhodné rozměry, 1000 metrů na 650 metrů. Za těmito zdmi se však nenacházel jen samotný chrám (ten zabírá plochu jen asi 2,5 akru), ale i samotné město. Do dnešních dnů se z města moc nezachovalo, většinu již pokrývá lesní porost. Ke vstupu do chrámu sloužily čtyři gopury, každá z jedné světové strany. Dnes však stojí jen dvě, západní a východní. Ve 13. století byly na gopury přidány věže s tvářemi, jaké můžeme vidět na chrámu Bayon. Bohužel se věže s obličeji zhroutily.
Zajímavostí je, že chrám sloužil i jako "ředitelství" královské sítě nemocnic. Tato síť se stávala ze 102 nemocnic roztroušených po celém impériu.
V roce 2013 skončily záchranné a archeologické práce, které financovala indická vláda. Díky jejím penězům, se obnovila většina chrámu, byly postaveny dřevěné chodníky a lanová zábradlí, která chrání památky před turisty.
- No Comments