“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Havana

Galleries

Hrad El Morro

Hrad El Morro (španělsky Castillo de los Tres Reyes Magos del Morro), je pevnost střežící vchod do havanské zátoky. Autorem architektonického řešení italský armádní inženýr Juan Bautista Antonelli, který byl v té době ve službách španělského krále. Celá stavba  byla dokončena roku 1589.

El Morro je posazený vysoko na skalnatém útesu nad Atlantikem. El Morro je typickým příkladem vojenské renesanční architektury. Má tvar nepravidelného  mnohoúhelníku. Posádku hradu chránili hluboké příkopy vykopané kolem hradu a také 3 metry tlusté zdi. Uvnitř se nacházela kasárna, hladomorny, vlastní studně ale i kostel. Součástí hradu byla i malá věžička El Morrillo, která sloužila jako strážní věž.

El Morro úspěšně odolával útoků francouzů, holanďanů i angličanů. Padl až roku 1762, kdy ho 44 dní obléhala 14000 členná anglická armáda. Výsledkem obléhání bylo zbourání téměř celých hradeb a bašt. Na hrad, jako se píše v anglických dokumentech, dopadlo více jak 40 tisíc dělových koulí a projektilů. Britská vlajka však nad hradem vlála pouhý rok. Roku 1763 se pevnost vrátila pod španělskou nadvládu.

V prosinci roku 1854 byl slavnostně otevřen nový maják, který má v průměru 5 metrů a výšku 30 metrů. Ten se ihned stal symbolem Havany a jeho světlo bylo vidět až do vzdálenosti 35 mil.

  • No Comments