“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Havana

Galleries

Kapitol

Kapitol (Capitolo Nacional Cuba) v Havaně je jednou z nejznámějších staveb v Havaně. Byl postaven tak, aby připomínal slavnější americký Kapitol ve Washingtonu. Je však zajímavé, že havanský Kapitol překonal americký skoro ve všech směrech. Je delší, vyšší, zdobnější s mnohem více detailů. 

Stavbu Kapitolu inicializoval kubánský diktátor, dosazený americkou vládou, Gerado Machano v roce 1926. Na stavbě pracovalo po tři roky, dva měsíce a dvacet dní přes pět tisíc dělníků a celková cena se vyšplhala na tehdejších sednáct milionů amerických dolarů.

Před kubánskou revolucí v budově Kapitolu sídlil kubánský parlament. Když se komunisti v roce 1959 dostali k moci, tak parlament rozpustili  a Kapitol osiřel prázdnotou. Později zde našlo útočiště ministerstvo Vědy, techniky a životního prostředí.

V přízemí, které je ve skutečnosti prvním patrem,  se nacházejí konferenční sály a několik pokojů, které mohou navštívit i turisté. Přímo pod kupolí pak stojí socha Republiky (La Estatua de la República). Socha bylo vyrobena v Římě z bronzu a potažena 22 karátovým zlatem. Socha je při výšce cca. 14 metrů a váze 49 tun třetí největší sochou na světě, která se nachází uvnitř budovy.

Nejvýraznější prvek Kapitolu, kopule, byla vyrobena přímo ve Spojených státech. Tato impozantní kopule  byla až do roku 1950 nejvyšší budou v Havaně. Od roku 1950 dodnes je pak nejvyšší budou památník José Martího.

Zajímavostí je také fakt, že architekt Eugenio Raynieri, prý našel inspiraci ke Kapitolu v budově pařížského Pantheonu.

  • No Comments