“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Havana

Galleries

Pevnost de San Carlos de la Cabaña

Fortaleza de San Carlos de la Cabaña, známa též jako La Cabaña (česky pevnost sv. Karla) je pevností systém z 18.století, který nechal vybudovat španělský král Carlos III. Nachází se v Havaně, vedle hradu El Morro naproti promenádě Malecón.

Pevnost sloužila jako havanský obranný bod proti pozemním útokům. La Cabaña je třetím největším hradem na americkém kontinentě. Od roku 1982 je pevnost La  Cabaña na seznamu kulturního a historického dědictví UNESCO.

La Cabaña zaujímá, na vjezdu do havanského přístavu, rozlohu větší než 10ha a táhne se do délky 750 metrů. Posádku pevnosti tvořilo v době míru 1300 mužů, v případě války se jejich počet mohl zvýšit až na 6000 mužů. Ti obsluhovali na 120 děl a houfnic různých ráží. Ty naštěstí nebyly nikdy použity, protože pevnost  La Cabaña se bojů nikdy nezapojila.

Pevnost má nejvýznamnější sbírku zbraní na Kubě. Ve sbírce nechybí středověký katapult, meč ve tvaru hada z jižní Asie, indický katar - dýka se třemi čepelemi, samurajská katana, islámské zdobené pušky a kompletní baterie děl z 18. století, vyrobených ve španělské Seville.

V lednu 1959 na pevnost La Cabaña zaútočili komunističtí povstalci v čele s Fidelem Castrem. Kubánská armáda se nijak nebránila a ihned kapitulovala. Poté začal používat pevnost Che Guevara,  jeden z vůdců kubánské revoluce, jako své velitelství a vojenskou věznici. Během této doby, od 2.ledna do 12.června 1959, Che osobně dohlížel revoluční soudní tribunály a popravy odsouzených válečných zločinců, politických odpůrců, zrádců, informátorů a členů bývalé Batistovy tajné policie Buró de Represión de Actividades Comunistas.

Dnes je pevnost La Cabaña součástí historického parku, jehož součástí je i hrad El Morro. Odtud je  každý večer v 9 hodin večer slyšet výstřel z kanónu, který signalizuje uzavření městských hradeb. Tento zvyk se dodržuje již od koloniálních časů a nazývá se El Cañonazo de las 9.

  • No Comments