“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Pinar del Río

Pinar del Rio je provincie Kuby, která zabírá západní cíp ostrova.

Provoncií Pinar del Rio prochází jeden ze tří havních kubánských pásem Cordillera de Guaniguanico. To se dělí na východní pohoří Sierra del Rosario a západní Sierra de los Órganos. Krajina kolem Pinar del Rio se vyznačuje horami tvz. mogotami a plochými velmi úrodnými údolími. Jedno toto údolí, Vinales, je dokonce zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Severní pobřeží provincie je pak otevřené do Mexického zálivu, které je rájem potápěčů, kteří zde můžou obdivovat korálové útesy a průzračnou vodu. Tato provincie má na svém území i nejzápadnější bod celé Kuby, Cabo San Antonio, kde se nachází národní park a biosférická rezervace.

Ekonomika provincie staví, stejně tak jako většina Kuby, na zemědělství. V Pinar del Rio se pěstuje 70 % všeho kubánského tabáku. Ten je využíván nejen místními továrnami, ale díky své kvalitě je i exportován.  Ten úplně nejlepší tabák se pak pěstuje v údolí San Juan y Martínez. 

Další významnou část ekonomiky tohoto regionu tvoří cestovní ruch. Ačkoliv samotné město Pinar del Rio, hlavní město provincie, má jen pár historických a kulturních památek (katedrála San Rosendo z 19. století). To co dělá tento region turistickým rájem je údolí Vinales. Krasová oblast ležící severně od Pinar del Rio v pohoří Sierra de los Organos, zapsaná roku 1999 na seznam UNESCO. U turistů je populární především tím, že se zde dá provozovat pěší turistika, horolezectví, jízdy na koni nebo můžete tabákové farmy a podívat se, jak se zpracovává tabák a dělají doutníky.

V horách se nachází i mnoho krasových jeskyní, které můžete navštívit. V jedné z nich si dokonce Che Guevara, v době kubánské raketové krize, zřídil vojenské velitelství.

Pinar del Río

22
34
45
28