“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .


Havana

Pinar del Rio

Trinidad

Cienfuegos

Varadero

Santa Clara

Santa Clara je hlavní město kubánské provincie Villa Clara. Santa Clara leží téměř uprostřed samotného ostrova a je s populací téměř čtvrt milionu obyvatel pátým největším městem.

Město Santa Clara bylo založeno 15. července  1689 pouhými 175 lidmi. Z toho jich 138 bylo ze dvou rodin, které již v okolí žili a vlastnili v okolí pozemky. Zbytek lidí, včetně kněze a guvernéra, pocházel z pobřežního města San Juan de los Remedios.

Stavbu města započali nedaleko vršku Carmen Hill podle španělských standardů. Vzniklo tedy město s dokonalým čtevrcovým půdorysem s centrálním náměstím (dnešní Parque Vidal). Jako první stály ve městě budova městské rady a skromný kostel. Kostel pak byl přestavěn roku 1725 a stál na náměstí Parque Vidal až do 22. srpna 1923, kdy byl zbourán, aby uvolnil místo na náměstí. 

Díky strategické poloze v centru Kuby se Santa Clara stala velmi strategickým místem. Byla důležitým dopravním uzlem při cestách z východu na západ, ze severu na jih. Díky tomu Santa Clara zažívala neudržitelný růst a stala se největším městem v kraji.

Santa Clara je důležitým místem pro kubánské revolucionáře. Stala se posledním místem bojů revolucionářů proti batistovým vojákům. Na konci roku 1958 zaútočili na město dvě revolucionářské skupiny, jedna pod vedením Che Gueavary a druhá pod vedením Cienfuegose. Skupina pod vedením Che Gueavary zaútočila na posádku v obci Formeto. Pak za pomoci buldozeru (je vystavený v muzeu) zničili koleje a tím vykolejili ozbrojený vlak s posilami a zásobami. Mezi tím Cienfuegos porazil armádu v bitvě u Yagaujy. 31. prosince 1958 Che Guevara, Cienfuegos a další revolucionáři zaútočili na Santa Claru. Bitva byla chaotická, obránci demoralizovaní. Někteří bojovali, ale někteří se vzdali bez jediného výstřelu. Do odpoledne město padlo. Toto vítězství revolucionářů je považováno za rozhodující moment vítěství Castra a jeho revoluce. 12 hodin po pádu Santa Clary, 1. ledna 1959, uprchl Batista do exilu.

  • No Comments