“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Malajsie je federativní konstituční monarchie ležící v jihovýchodní Asii. Leží částečně na pevnině (Malajský poloostrov) a částečně zabírá zhruba třetinu severní části ostrova Borneo. Pevninská část Malajsie sousedí na severu s Thajskem a jižní část má společnou hranici se Singapurem. Východní, ostrovní, část hraničí s Brunejí a Indonésií.

Hlavní město je Kuala Lumpur, ale vláda sídli v nedalekém městě Putrajaya. Malajsie je 67 největší země světa s rozlohou 329 847 km2 a s populací, sčítání proběhlo v roce 2010, 28 330 000 obyvatel, z toho více jak 22 milionů žije na pevninské části. V Malajsii se rovněž nachází nejjižnější bod celé Asie Tanjung Piai. Malajsie rovněž patří do tzv. klubu 17 megadiverzních zemí, jsou to země s velkým množstvím endemických druhů.

Klima v Malajsii je tropické. Západní pobřeží poloostrova s ostrovy Penang a Langkawi má dvě dešťová období. Vrcholí na přelomu dubna a května, a potom v  září a říjnu. V západní části nejčastěji prší od listopadu do února. Nejvydatnější deště (až 700 mm za měsíc) jsou na západě Bornea. V průběhu zbývající části roku bývají téměř denně krátké přeháňky. V Kuala Lumpur je celoročně stabilní počasí s denními teplotami okolo 33° C a téměř každodenními krátkými přeháňkami.

Historie

Před vstupem Evropanů do oblasti jihovýchodní Asie, se zde rozkládali veliké a mocné říše jako byli Sirvijaya, Majapahit nebo Melacký sultanát. Říše Sirvijaya a Majapahit přinesli na tato území nové náboženství, Hinduismus. I když je dnes v Malajsii hlavním náboženstvím islám, tak zde ve velkém přežívají hinduistické tradice a legendy. Velikou náboženskou změnou v 16. století bylo založení první evropské kolonie. Tu založili Portugalci ve vesnici Melaka, poté co zatlačili melacký sultanát do vnitrozemí. Následně pak přechází Melaka pod holandskou správu. Britové svou kolonii nezaložili na pevnině, ale na ostrově Penang, roku 1786, poté co jim území postoupil sultanát Kedah (postoupil, protože si myslel, že jej britové ochrání). Holanďané a Britové definitivně stvrdili své vlivy na poloostrově podpisem Anglo-holandské dohody. Podle této dohody holanďané postoupili britům Melaku a britové postoupili své kolonie na Sumatře. Čára, kterou tehdy namalovali, dnes odpovídá hranici mezi Malajsií a Indonésií.

Před druhou světovou válkou byl Malajský poloostrov plně pod britskou správou. Ti vše řídili jako federativní stát. Druhá světová pak přinesla pro Brity a Malajsijce katastrofu. Většina britské armády a techniky byla zapojena do bojů proti Německu v Evropě a nemohla se tedy účastnit bojů proti Japonsku v Malajsii. Po potopení lodí HMS Princ of Wales a HMS Repulse byli britové nucení se stáhnout do Singapuru. I ten však padl do rukou Japonců 15. února 1942 .

Po druhé světové válce se začalo formovat malajské hnutí za nezávislost. Vůdčí postavou se stal pozdější první malajský předseda vlády Tunk Abdul Rahman.  Roku 1948 se státy na Malajském poloostrově, Melaka a Penang spojily do formace nazvané Malajská Federace, částečně nezávislého území pod ochranou Británie. Ostatní území Singapur, Severní Borneo (Sabah) a Sarawak zůstaly samostatnými koloniemi.

Nezávislosti Malajsie dostála roku 1957. O půlnoci 31. srpna 1957 byla na náměstí Merdeka naposledy stažena vlajka Velké Británie (Union Jack) a vyvěšena vlajka nezávislé Malajsie.  Stát však vznikl až o šest let později, 16. září 1963. V ten den přistoupily k Malajsii do federální unie dosud britské kolonie Sabah, Sarawak a Singapur, Brunejský sultanát si to na poslední chvíli rozmyslel a zůstal dodnes samostatným státem. Singapur byl po krvavých a rasových nepokojích vyloučen z federace roku 1965.

Malajsie

40
47