“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Georgetown

Geortown je hlavní město malajského státu Penang. Jméno dostal podle britského panovníka Jiřího III (anglicky George III.).  Georgetown se nachází na severovýchodním cípu ostrova Penang. Město samotné má cca. 720 tisíc obyvatel. Celá aglomerace (ostrov Penang, Seberang Prai, Kulim a Sungai Petani) pak čítá na cca. dva a čtvrt milionu obyvatel, což je druhá největší metropolitní oblast Malajsie.

Georgetown založil 11. srpna 1786 britský kapitán Francis Light, obchodník z Britské Východoindické společnosti, jako základnu společnosti v oblasti. Light získal ostrov, výměnou  za vyřešení požadavků sousedních Barmánců a Thajců, od sultána Kedahu. Pro bezpečnost okolí nechal Light, na severovýchodním cípu, postavit pevnost Cornwallis. Penang byl vyhlášen bezcelní zónou, a i díky obchodům s opiem, se v roce 1804 zvedla jeho populace na 12 000 obyvatel.

V průběhu následujících desetiletí se osada vyvinula v jednu z nejvýznamnějších v Malajsii. Proto mohl Geogetown, od roku 1957, jako první město v Malajsii, používat označení město. Georgetown byl jediným městem v Malajsii až do roku 1972.

Město se vyznačuje koloniální architekturou se silným anglickým vlivem. Dnes ve městě můžete vidět jak moderní čtvrtě tak i starobylé čtvrtě a domy. Do dnešní doby se v Gergetownu zachovalo na 12 tisíc historických budov (obchody, kostely, mešity, úřad guvernéra, radnice, atd.).

Georgetown je od 7. července 2008 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

  • No Comments