“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Gozo

Ostrov Gozo, v maltštině nazývaný  Ghawdex, je druhým největším ostrovem maltského souostroví. Přestože jsou ostrovy Malta a Gozo vzdáleny jen pár kilometrů, jsou si kupodivu v mnoha ohledech vzdálení. Gozo je někdy též nazýván ostrovem, kde se zastavil čas. Na ostrově dodnes místní obyvatelé udržují mnoho zvyků svých předků.

Gozo původně osídli farmáři z nedalekého italského ostrova Sicílie v období 5000 let před n.l. Ostrov  byl důležitým místem kulturní historie lidstva, během období neolitu. Z této doby pochází i známý chrám  Ggantija, který patří mezi nejstarší volně stojící konstrukci na světě.Záznamy některých starověkých řeckých historiků (zejména Euhémera a Kallimacha z Kyrény) tvrdí, že Gozo je ve skutečnosti ostrov, který básník Homér popsal jako domov nymfy Kalypsó.

Historie ostrova Gozo je silně spojena s historií Malty, protože Gozo byl skoro celou historii řízen z ostrova Malta. Jediou výjimkou je období vyhlášené nezávislosti po povstání proti Napoleonově armádě po dobytí Malty. Období nezávislosti však trvalo jen tři roky ( od 28. 10. 1798 srpna do 20. srpna 1801). 

  • No Comments