“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Merida

Mérida je hlavní město mexického státu Yucatán. Mérida je také největším městem poloostrova Yucatán. Nachází se v severozápadní části státu,  asi 35 kilomterů od pobřeží mexického zálivu. Se svými více 800 tisíci obyvateli je 14. největším městem Mexika.

Méridě se také říká ,,Bílé Město,, kvůli značnému množství vápence a bílých, nebo světlých domů. Ty se dnes nacházejí především kolem Paseo Montejo.

Město založil v roce 1542 Španěl Francisco de Montejo ,,El Mozo" a 100 španělských rodin na troskách mayského města T’Hó, které už bylo opuštěné, když v XVI. století dorazili Španělé.

Mérida dostala název podle stejnojmenného města ve Španělsku, místo původu některých konkvistadorů, přesně proto, že budovy nalezeny v opuštěném mayském městě jim připomněly římské ruiny Emérita Augusta, v dnešní španělské Méridě

Mérida zaznamenala obrovský rozkvět ekonomiky v 19. století. Ekonomika stála a padala s    pěstováním a zpracováním henekénu (vlákna z listů agáve). Z henekénu se vyráběly  především motouzy a lana. Obchod s henekénem začal opadat po druhé světové válce, kdy byl nahrazován umělými vlákny. Dnes se na bývalých plantážích pěstují především citrusy (citrony a limety).

  • No Comments