“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Palenque

Palenque (což ve španělštině znamená palisáda ) je známé také jako Lakamha (Velká voda), bylo mayské město vybudované na jihu mexického státu Chiapas. Jméno má původ v desítkách vydatných pramenů v okolí, které zásobovaly město vodou. 

Místo bylo poprvé osídleno kolem 100 př. n. l., přičemž svůj zlatý věk zažívalo v období mezi 600 – 700 n. l.. O mohutný rozmach městského státu se velkou měrou zasloužil K´inich Hanab (Janaab´) Pakal, tehdejší panovník, král se znetvořenou „koňskou“ nohou. Vládl mezi lety 615 - 683 a dožil se úctyhodného věku 80 let. Za jeho éry byla postavena mnohá náměstí (plazas) a celá řada významných budov, z nichž bezesporu tou nejznámější je Templo de las Inscripciones (Chrám nápisů), kde byl Pakal po smrti pochován.

V 10. stol. n. l. Palenque téměř osiřelo a vládu nad ním postupně získala nepropustná divoká džungle. Když v polovině 16. století poprvé do míst se svou skupinou dorazil španělský kněz Pedro Lorenzo de la Nada, byly původní honosné stavby v ruinách, zarostlé bujnou vegetací a v distriktu žilo už jen posledních pár obyvatel. Místo bylo nazýváno Otolum  (Země se silnými domy). Název byl volně přeložen a ujalo se jméno Palenque.

Po krátké návštěvě Španělů upadly pozůstatky kdysi opěvovaného města znovu v zapomnění až do roku 1773, kdy se o Palenque začali hlouběji zajímat odborníci a provedli zde prvních pár výzkumů. 

Podle odhadů z roku 2005 je odhaleno necelých 10 procent, 2,5 km², ztraceného města. V džungli se tak nachází určitě mnoho dalších staveb.

  • No Comments