“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Brooklynský most

Brooklynský most (anglicky Brooklyn Bridge, původně New York and Brooklyn Bridge) je jeden z nejstarších visutých mostů ve Spojených státech amerických. Brooklynský most se majestátně klene nad řekou East river v New Yorku, spojuje dvě čtvrti Manhattan a Brooklyn

Stavba Brooklynského mostu začala v roce 1869 a trvala celých čtrnáct let. V té době mnoho lidí vidělo stavbu tak velikého mostu jako holé šílenství. Most se rozhodl vybudovat německý emigrat John Augustus Roebling. Ten se narodil roku 1806 v Německu, v Berlíně vystudoval vysokou školu a 25 letech se přestěhoval do západní Pensylvánie.

Brooklynský most byl slavnostně otevřen 24. května 1883. Slavnostního otevření se zúčastnil tehdejší newyorský starosta Franklin Edson, ale i  21. prezident Spojených států Chester Arthur. Během prvních 24 hodin most přešlo  více jak 250 tisíc chodců. Ti přes most přecházeli po speciálně vytvořeném chodníku postaveném nad vozovkou.

V době dokončení byl Brooklynský most¨prvním visutým mostem s ocelovými lany na světě. Do roku 1903 držel také prvenství svou délkou. Na délku měří 1 825 metrů, největší rozpětí mezi pilíři je 486,3 metry.

  • No Comments