“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Empire state building

Empire State Building je 102 patrová budova postavená ve stylu art deco podle návrhu architektů Shreva, Lamba & Harmona. Empire State Building stojí v New Yorku na křižovatce Páté Avenue a západní 34 ulice. Mrakodrap je vysoký 380 metrů, včetně antény 443,2 metrů. Název mrakodrapu je odvozen od přezdívky New Yorku "Empire State".

Na pozemku původně stál hotel Waldorf Astoria, který bylo nutné před stavbou zbourat. 

První výkopové práce začaly 22. ledna 1930, stavba základů budovy začala symbolicky 17. března, na den svatého Patrika, patrona New Yorku. Stavební tempo bylo obrovské, v průměru bylo postaveno 4 a půl patra za jediný  týden. Díky tomu mohl být mrakodrap slavnostně otevřen již 1. května 1931.

Empire State Building je postaven ve stylu art deco, který byl typický pro celá 30. léta. Vstupní hala budovy s délkou 30 m zaujímá výšku celých tří pater a nachází se kolem výtahů ve středu budovy. Interiér je proveden převážně z mramoru, zdobeného motivy sedmi divů světa (jako osmý div je prezentován samotný Empire State Building). Naproti vchodům z 33. a 34. ulice se nachází markýzy z oceli a hliníku.

Empire State Building se stal první budovou s více než 100 podlažími. Na mrakodrapu je 6500 oken, 73 výtahů a celková podlahová plocha je 257 211 metrů čtverečních. 

Empire State Building byl nejvyšší budou světa až do roku 1972, kdy jej předběhla severní věž Světového obchodního centra. Ta se však ze svého prvenství mohla radovat pouhý rok.

  • No Comments