“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Peru

Peru (španělsky Perú, kečuánsky Piruw), oficiálním názvem Peruánská republika, je stát nacházející se na severozápadě Jižní Ameriky. Jméno Peru je odvozeno z indiánského slova Quechua, které znamená země hojnosti, odkaz na ekonomické bohatství produkované bohatou a vysoce organizovanou inckou civilizací, která vládla po staletí celému regionu.

Peru na severu země sousedí s Ekvádorem a Kolumbií, na východě s Brazílií, na jihovýchodě s Bolívií a západní hranici tvoří Tichý oceán. Peru je unikátní svou vysokou biologickou diverzitou, neboť geografie země se mění od vyprahlých planin u tichomořského pobřeží na západě, přes pohoří And, které protínají celou zemi, až po amazonský deštný prales na východě. Peru je s 1,28 milionu km2 19. největší zemí světa třetí největší v Jižní Americe.

Nejstarší důkazy lidské činnosti na tomto území se datují přibližně do roku 11 000 př. n. l. Nejstarší známá peruánská kultura, Norte Chico, zažila svůj rozkvět v letech 3 000 až 1 800 př. n. l. podél pobřeží Tichého oceánu. V 15. století se Inkové seskupili do silného státu a během století vytvořili největší říši v předkolumbovské Americe. Incká říše si postupně podrobila všechny ostatní andské národy.

Andské kultury byly zemědělské a využívaly zavlažování a terasy pro pěstování zemědělských plodin. Důležitý byl rybolov a hospodaření s velbloudovitými (vikuňy, lamy). Jelikož tyto kultury neměly pojem o trhu nebo penězích, jejich spolupráce se spoléhala na oboustrannost a přerozdělování.

Na počátku 16. století Inckou říši oslabila epidemie neštovic a občanská válka mezi Huáscarem a Atahualpou. Roku 1532 si Inky podrobili španělští conquistadoři pod vedením Francisca Pizarra. Bylo vytvořeno španělské Místokrálovství Peru. V roce 1780 rozpoutal Túpac Amaru II. indiánské povstání proti Španělům, které si vyžádalo životy 100 tisíc indiánů a 30 tisíc bělochů. Během okupace Španělska Napoleonem vypuklo další povstání, tentokrát vedené kreoly, a peruánská válka za nezávislost vyvrcholila v roce 1821, kdy generál José de San Martín vyhlásil nezávislost Peru.

Peru

120
91