“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."
Ansel Adams .
Machu Picchu (kečuánsky Machu Pikchu – Starý vrch) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m., asi 80 km severozápadně od peruánského města Cuzco. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal pravděpodobně postavit incký panovník Pachacútec Yupanqui (1438 až 1472).
Machu Picchu je jedna z mála hlavních předkolumbovských ruin, které se dochovaly téměř neporušené. V roce 1983 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Inkové začali město stavět okolo roku 1430. Přibližně o sto let později v roce 1572, bylo místo náhle opuštěno, tedy v době, kdy Španělé kolonizovali Jižní Ameriku. Je však možné, že většina obyvatel zemřela na neštovice dříve, než do této oblasti přišli španělští dobyvatelé. I když bylo místním známo, pro zbytek světa upadlo až do 20. století v zapomnění.
Ruiny objevil až ve 20. století, 24. července 1911, americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham. Ten se domníval, že nalezl pozůstatky bájného města Vilcabamba. Od svého objevení se město stalo významnou turistickou atrakcí Peru i celé Jižní Ameriky.
Jelikož město nebylo nikdy objeveno španělskými conquistadory, nebylo vykradeno a poničeno. Machu Picchu bylo postaveno v klasickém inckém stylu za použití kvádrového zdiva tvořeného z opracovaných na sebe položených kamenů bez použití malty či jiného pojiva. Město nemělo administrativní, vojenskou ani obchodní důležitost. Proč Inkové město postavili, nikdo přesvědčivě neprokázal. Název města se do dnešních dní nezachoval, a tudíž byl převzat název od blízké hory Machu Picchu, která se nad ruinami tyčí (při typickém pohledu na město se nachází za zády fotografa, hora na fotografii nad městem je Huayna Picchu - česky Mladý vrch).
Dne 7. července 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.