“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Fontána di Trevi

Barokní Fontána di Trevi je největší fontánou v Římě – na výšku má 25,9 m a na šířku 19,8 m. Své jméno dostala podle malého náměstíčka Trevi, které leží v římské čtvrti Quirinale. Fontána di Trevi leží na samém konci starověkého akvaduktu Acqua Panna, postaveného v devatenáctém století před n.l. V antické době tento akvadukt zásoboval vodou celý Řím a dodnes napájí vodou všechny kašny v historickém centru Říma.


O vybudování kašny v tomto se jako první pokusil papež Urban VIII v 16 století, jako architetka si vybral známéno Lorenza Berniniho. Stavbu však realizoval o sto let později papež Klement XII. s architektem Nicolou Salvim. Salvimu celá stavba trvala dlouhých 30 let (1732-1762)

Nicola Salvi zavrhnul původní návrh od Berniniho a místo něj postavil své vrcholné dílo obdivované turisty z celého světa. Ústřední postavou kompozice je bůh moře Neptun umístěný v přední části velkého výklenku. Je zobrazen jak jede na voze ve tvaru mušle tažené dvěma mořskými koni. Jeden z nich je klidný a poslušný, druhý je zpurný a nervózní. Oba koně symbolizují proměnlivé nálady moře. Po levé ruce Neptuna je socha zobrazující hojnost, po pravé ruce má Neptun vyobrazení zdraví.

O Fontáně di Trevi se říká, že pokud se k ní otočíte zády a hodíte do ní pravou rukou přes levé rameno minci, určitě se do Říma vrátíte. Tyto mince jsou pravidelně vybírány a věnovány Červenému kříži.

Fontána di Trevi se také objevila v několika, převážně romantických, filmech, mezi nejznámější patří Three Coins in the Fountain, Prázdniny v Římě a hlavně ve slavném Felliho Sladkém životě (La Dolce Vita).