“Landscape photography is the supreme test of the photographer - and often the supreme disappointment."

Ansel Adams .

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea (Musei Vaticani) se nachází na Viale Vaticano v nejmenším státě světa –  Vatikánu a jsou jedním z největších komplexů uměleckých sbírek na světě, které v průběhu staletí papežové nashromáždili .

Komplex se rozkládá na ploše 55 000 m2, tvoří ho více než 10 000 sálů a kaplí, nachází se zde 20 nádvoří a na 300 schodišť. Veřejnosti je zpřístupněno 47 000 m2 expozic na trase dlouhé 7 km.

Základy muzea tvoří sbírky, které založil papež Julius II. Největší rozmach pak vatikánská muzea a galerie zažila v 18. a 19. století.

První muzeum vzniklo v 18. století pod patronací papežů Klementa XIV. a Pia VI. Dnešní Muzeum Pia IV. a Klementa XIV (Museo Pio-Clemetine). K dalšímu rozšíření došlo v 19. století za papeže Pia VII který rozšířil sbírky klasických starožitností a připojil Muzeum Chiaramonti (Museo Chiaramonti).

Vatikánská muzea se mohou pochlubit největší sbírkou klasických soch, rozsáhlou sbírkou etruského umění, egyptskou expozicí včetně egyptských mumií, středověkým a renesančním uměním a především nádhernou Sixtinskou kaplí

  • No Comments